Menu
Our Christian Value for this half term is "compassion". "Wherever there is a human being, there is an opportunity for kindness" Seneca, a Roman philosopher
Google translate
Google Search
Attendance

Attendance Board

  • Year 3 96.8%
  • Year 4 97.6%
  • Year 5 97.7%
  • Year 6 97.5%
Quick Links

Quick Links

School Getaway
Login Log in
Home Page

St Mary's CE Junior School

Enjoying Our Learning Together

Welcome

Governors

Welcome to our Governors’ section.


Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

 

St Mary’s VC Junior School Governing Body

 

Our Governing Body is responsible for ensuring that the school provides good quality education. Together with the Head, it sets the school’s aims and policies, and makes decisions on how to spend the budget.  The Head is responsible for day-to-day management of the school, but is chosen by the Governors and works closely with them.

 

The Governing Body at St. Mary’s is made up of Governors and Associate Members from the community, church, parents and staff.  Each Governor and Associate Member is linked to monitor an area of priority from the School Improvement Plan.

 

The Full Governing Body meet twice per term.  Each Governor and Associate Member also sits on one of our two committees, which meet termly:

 

  • Resources Committee (remit: finance, pay, premises)
  • Learning & Teaching Committee (L&T) (remit: curriculum, teaching, pupil achievement, human resources)

 

We pride ourselves on our commitment to, and good communication with, pupils, teachers, staff and parents.  Governors frequently visit the school, publish a termly newsletter and are present at parent consultation evenings.

 

If you feel you would like to be more involved in the school and are interested in joining the Governing Body at St. Mary’s school, please contact the Chair of Governors via the school office or email admin@stmarys306.herts.sch.uk

Our Governors (September 2019)


 


Name

Governor Category

Appointed by;

Committee/

Position

Linked Governor Role

Term of

Office

Business / Pecuniary Interest / Area of Proficiency or Skill

Hannah Orton

Staff Governor

Ex-officio

 

 

1/9/2018 –

31/08/2022

Headteacher

Clare Thorne

Staff Governor

GB

- L&T


 

20.09.2015 -

19.09.2019

No business interest declared / Teacher

Kerry Scripps

Co-Opted Governor

Parent/GB

  • Chair of Full GB


 

19.11.2016 - 18.11.2020

No business interest declared / SEND Strategic Management

Anna Black

Co-Opted Governor

Parent/GB

- L&T

- Special Educational Needs & Disability

02.09.2016 -

01.09.2020

No business interest declared / LEA

Karen Laudato

Parent Governor

Parent/GB

- Chair of Resources


 

02.09.2016 -

01.09.2020

No business interest declared / IT - Business

Ysmena Pentelow

Foundation Governor

Ex-officio

- L&T


 

04.12.2016 - 03.12.2020

No business interest declared / Vicar

Deborah Johnson

Local Authority Governor

Parent/GB

- L&T

Safeguarding and Children Looked After

02.09.2018 -

01.09.2022

No business interest declared / LEA

Penny Dagger

Parent Governor

Parent/GB

- Resources

 

02.09.2018 -

01.09.2022

No business interest declared

Lynne Griffiths

Foundation Governor

Parochial Church Council

- Resources


 

29.01.18-28.01.19
 

No business interest declared        
 

Linda Butterfield

Parent Governor

Parent/GB

-Chair of L&T

 

02.08.18-01.09.22

No business interest declared

John Davis

Parent Governor

Parent/GB

-Resources

 

01/09/2018 –

02/09/2022

No business interest declared

Marina Murphy

Co-Opted Governor

Parent/GB

-Resources

 

01/09/2018 –

02/09/2022

No business interest declared

 

Resigned / Expired Terms of Office


Name

Governor Category

Appointed by;

Committee/

Position

Linked Governor Role

Term of

Office

Business / Pecuniary Interest / Area of Proficiency or Skill

Elizabeth Gore

Parent Governor

Parent/GB

- - Chair of Full GB

- Head's PM

- Resources


 

02.02.2018 -

01.02.2022

Resigned 27/07/2018

No business interest declared / LA

Daniel Smith

Co-opted Governor

Parent/GB

-- Vice Chair of Full GB

- Head's PM

- Resources

Finance

04.01.2015 -

13.01.2019

Resigned 27/07/2018

No business interest declared / Accountancy

Anthony Gibbons

Local Authority Governor

Local Education Authority/GB

- Resources


 

01.09.2016 -

31.08.2020

Resigned 27/07/2018

No business interest declared / LEA

Celia Higson

Foundation Governor

Parochial Church Council

- Resources

- Health and Safety

04.10.2015 -

03.10.2019

Resigned 27/07/2018

No business interest declared / Music teacher

Sharon Wilson

Co-Opted Governor

Parent/GB

- L&T


 

29.11.2016 - 28.11.2020

Resigned 27/07/2018

No business interest declared / R&D

Sarah Gilliver

Staff Governor

Ex-officio

- Resources


 

20.03.2017 - 19.03.2018

No business interest declared /Interim Headteacher

Jane McCutcheon

Associate Member

Parent/GB

- L&T


 

02.09.2017 -

01.09.2018

No business interest declared / Further Education

 

Top